Obrt je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih djelatnosti od strane fizičkih osoba sa svrhom postizanja dobiti koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.
Obzirom na djelatnosti obrt može biti:
Slobodni obrt, za obavljanje se kao uvjet ne traži dokaz o stručnoj osposobljenosti, srednjem strukovnom obrazovanju ili majstorski ispit.
Vezani obrt, za obavljanje se kao uvjet traži dokaz o stručnoj osposobljenosti, srednjem strukovnom obrazovanju ili majstorski ispit.
Povlašteni obrt, smije se obavljati samo na temelju povlastice, odnosno dozvole koju izdaje nadležno ministarstvo, odnosno drugo tijelo čija je nadležnost propisana posebnim propisom ovisno o djelatnosti.
Odabir naziva
Naziv pod kojim posluje obrt (tvrtka) ima oznaku obrta, ime i prezime obrtnika i sjedište, a može sadržavati i posebne oznake. Naziv obrta određuje obrtnik. U nazivu moraju imati i ime i prezime obrtnika i sjedište.
Odabir djelatnosti
Djelatnost obrta određujete sami, sukladno Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti. Možete odabrati više djelatnosti, ali jedna mora biti glavna.
U skladu s odabranom djelatnosti potrebno je utvrditi je li riječ o slobodnom, vezanom ili povlaštenom obrtu. Slobodni obrti moraju ispunjavati opće uvjete za obavljanje obrta – da nemate pravomoćnu zabranu obavljanja određene djelatnosti i da imate pravo korištenja prostorom (ako je to potrebno).
Kod vezanih obrta vlasnik, ili netko koga ćete zaposliti, mora imati stručnu osposobljenost, odgovarajuću srednju stručnu spremu ili položen majstorski ispit. Za povlaštene obrte potrebna je povlastica. Vezane i povlaštene obrte možete naći u Pravilniku o vezanim i povlaštenim obrtima a informirati se možete i u Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Sjedište obrta
Sjedište obrta je mjesto u kojem se obavlja obrt. Ako se obrt obavlja u više mjesta, sjedište je u jednom od mjesta koje obrtnik odredi, a ostali se registriraju kao izdvojeni pogoni. Ako za obavljanje obrta nije potreban prostor, sjedište obrta je mjesto u kojem obrtnik ima prebivalište odnosno boravište.
Obrtnik može obavljati obrt samo u prostoru za koji ima dokaz o pravu korištenja. Pravo korištenja prostorom može se temeljiti na vlasništvu, sklopljenom ugovoru o zakupu ili pisanoj suglasnosti vlasnika prostora, kojom izričito dozvoljava obavljanje konkretne obrtničke djelatnosti u svom prostoru.
Određene djelatnosti mogu se obavljati u stambenom prostoru i nisu potrebne daljnje dozvole (Pravilnik o obrtima koji se mogu obavljati u stambenim prostorijama – link). Ostale djelatnosti podliježu daljnjim kontrolama i odobrenjima za poslovni prostor ovisno o vrsti djelatnosti i posebnim propisima vezanim uz iste.
Postupak otvaranja
Fizička osoba koja ispunjava uvjete za obavljanje obrta, postaje obrtnik upisom u Obrtni registar. Postupak otvaranja obrta pokreće se pisanim zahtjevom ispostavi županijskog ureda za gospodarstvo, odnosno ispostavama ureda za gospodarstvo Grada Zagreba, na čijem će području biti sjedište obrta. Svi potrebni obrasci za registraciju obrta dostupni su u ispostavama ureda za gospodarstvo i besplatni su.
Zahtjevu za izdavanje obrtnice potrebno je priložiti:
popunjene obrasce – ispunjavate OR obrazac uz koji morate predočiti osobnu iskaznicu ili putovnicu
zdravstvenu svjedodžbu kojom se dokazuje posebna zdravstvena sposobnost, ako je propisana za djelatnost koja se registrira
dokaz o ispunjavanju uvjeta stručnosti – ako je riječ o vezanom obrtu
dokaz o pravu korištenja prostora
dokaze o uplati upravnih pristojbi – troškovi osnivanja iznose ukupno 250 kuna
Upravna pristojba za osnivanje obrta iznosi 250 kuna, a naknada za izdavanje obrtnice se ne naplaćuje.
Ako se upisuje obrt bez početka obavljanja, nakon upisa u Obrtni registar obrtnik je dužan početi obavljati obrt u roku od godine dana, a najkasnije osam dana prije početka rada obvezan je prijaviti početak obavljanja obrta.
O registriranom obrtu obrtnik dobiva Rješenje o upisu obrta u Obrtni registar i obrtnicu.
Ostali koraci
Nakon otvaranja obrta treba se izraditi pečat. Pečat služi za ovjeravanje računa i drugih dokumenata koji nastaju u poslovanju obrta. Za izradu pečata potrebno je donijeti kopiju rješenja o registraciji obrta.
Za početak poslovanja obrtu je potreban žiro račun u nekoj od banaka. Za otvaranje žiro računa u banci potrebna vam je osobna iskaznica, rješenje, obrtnica i pečat.
Obrt je potrebno prijaviti na:
Poreznu upravu (prema sjedištu obrta) – u roku od 8 dana od početka obavljanja djelatnosti
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) – u roku od 24 sata od početka obavljanja djelatnosti
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) – u roku od 8 dana od početka obavljanja djelatnosti.
Ovisno o odabranom načinu prijave (fizički, on line, HITRO.HR…) sam se postupak može djelom razlikovati u određenim koracima.